20-02-2022 23:44

Τοπική 2 ΕΣΠΑΑΑ: Έχασε βαθμό το Ντερή, στο +2 η πρωτοπόρος Άνοιξη

Στην τοπική Κατηγορία 2 Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ το Κολλέγιο Ντερή παρά τη νίκη του έχασε βαθμό (3-2) από τη Σχολή Μωραϊτη και έδωσε την ευκαιρία στον πρωτοπόρο ΑΟ Άνοιξης, να ξεφύγει με+2 βαθμούς.

Ο ΑΟ Άνοιξης δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην Ένωση Γαλατσίου. Η ομάδα του Νίκου Σπανού είχε τον έλεγχο του αγώνα και στα τρία σετ. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και προσοχή στην υποδοχή έφτασε στο 3-0 και μαζί στους 44 βαθμούς μετά από 16 αγώνες.

Το Κολλέγιο Ντερή, που ακολουθεί στη βαθμολογία, πήρε τη νίκη κόντρα στη Σχολή Μωραϊτη αλλά το 3-2 στέρησε έναν βαθμό από τις γηπεδούχες. Το Ντερή προηγήθηκε δύο φορές αλλά η μαχητική ομάδα της Σχολής Μωραϊτη έφερε τα σετ στα ίσια ισάριθμες φορές. Το τάι μπρέικ κατέληξε στην πλευρά των γηπεδούχων δίνοντας τους τους 2 βαθμούς αλλά και οι φιλοξενούμενες έφυγαν με έναν βαθμό ο οποίος μπορεί να αποδειχθεί σημαντικός στη συνέχεια.Αντίσταση συνάντησε ο ΠΑΟ Κουκάκι από τον ΑΟ Λαγονησίου.

Ο ΠΑΟ Κουκάκι δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ το οποίο τελικά κέρδισε με 26-24. Η ομάδα του Λαγονησίου συνέχισε το ίδιο δυνατά και με 19-25 ισοφάρισε δείχνοντας ικανή να κάνει την έκπληξη. Ωστόσο η ομάδα του Δαμιανού Χυτήρη έδειξε το καλό της πρόσωπο και όντας αρκετά βελτιωμένη ανέκαμψε και έφτασε στο 3-1 και το τρίποντο.Ο ΑΟ Διονύσου παρέμεινε στην πεντάδα κερδίζοντας τον ΔΑΣ Αραφήν με 3-0. Η ομάδα της Ραφήνας δεν άντεξε στην πίεση και παρά τα δύο πρώτα καλά σετ υπέκυψε στην ανωτερότητα του Διονύσου που μετά από 16 αγώνες έχει πλέον 30 βαθούς.

Με 4 βαθμούς λιγότερους αλλά και έναν αγώνα λιγότερο ακολουθεί ο Μελισσιακός. Η ομάδα της Δήμητρας Καραγκούνη έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την πέμπτη θέση αφού ο ΓΑΣ Χολαργού πήρε μια σημαντική νίκη με 1-3. οι φιλοξενούμενες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι κερδίζοντας άνετα το πρώτο σετ και παρά το πολύ ανταγωνιστικό δεύτερο σετ έγινε το 0-2. Η “αντεπίθεση” του Μελισσιακού δεν κράτησε πολύ και ο Χολαργός ολοκλήρωσε την καλή εμφάνιση φτάνοντας τελικά στη νίκη με 1-3.

Τέλος, οι Αμαζόνες Αχαρνών πέτυχαν την τρίτη νίκη τους καθώς με 3-0 επικράτησαν της Νηαρ Ηστ. Οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και σε καλή παρουσία έφτασαν στο πολυπόθητο τρίποντο.